Vad står det på din skylt?
Vi i Sverige mår sämre och sämre och våra ungdomar har det tufft med att skapa bra liv med tex arbetslöshet, diagnoser och bostadsbrist. Genomsnittssvensken spenderar mer tid på att se TV-serier, TV eller sociala medier än vad den spenderar på att jobba varje år. Vi sitter mer och mer ensamma och är beroende att kontakten med yttervärlden via olika medier.
Läser man tidningar, sociala medier, TV eller annan medieform så verkar det vara OK att kasta ur sig vad som helst. Mycket hat och fingerpekande sprids där ute det verkar alltid vara någon annans fel. Vi talar om det vi inte vill ha och ska arbeta mot istället för det vi vill ha. Om man jämför mängden positiv och negativ feedback så är det positiva i stort underläge.
Hur tror ni det här påverkar vårt samhälle?
En av de viktigaste lyckofaktorerna för oss människor är mänskliga relationer så hur påverkar avsaknande av goda relationer oss?
Hur påverkar det våra barn?
Hur påverkar de oss andra?
Hur anpassar vi systemen med skolan, arbetsmarknad, livet för ett ännu bättre liv?
Vad kan du börja göra idag för att arbeta för istället för mot?
Publicerad av Ronnie Lindahl